تشکل‌ها

رئیس بافندگان فرش قم:

دولت برای پیشرفت فرش دستباف با تشکل‌ها تعامل کند

رئیس اتحادیه بافندگان فرش دستباف قم تعامل دولت با بخش خصوصی و تشکل‌های فرش دستباف را ضروری دانست و گفت: اگر دولت با بخش خصوصی تعامل نداشته باشد، افرادی که تخصصی ندارند، قوانینی مشخص می‌کنند که باعث توقف پیشرفت‌هایمان می‌شود.

سایت اطلاع رسانی فرش ایران - کارپتور

صادقی ادامه داد: از سویی دیگر، قیمت موادِ اولیه و همچنین دستمزدها بالا می‌رود، و با توجه به حمایت نکردن دولت، مشکل‌های زیادی برای تولیدکنندگان ایجاد می‌شود.
رئیس بافندگان فرش دستباف قم تصریح کرد: در صورتی که دولت با تولیدکنندگان تعامل نداشته باشد، افرادی که کارشناس نیستند و تخصصی ندارند برای ما قوانینی تعیین می‌کنند که نه تنها پیشرفت نمی‌کنیم، بلکه فعالیت‌هایمان نیز متوقف خواهد شد.
صادقی با اشاره به اهمیت فرش دستباف در بحث اشتغال خاطرنشان کرد: دولت نرخ تهیه موادِ اولیه و تهیه ابریشم را از ۲۰ به ۲۶ درصد افزایش داده، و مصوبه‌ای که برای بازگرداندن این نرخ به ۲۰ درصد بود را نیز لحاظ نکرده است.
وی گفت: افرادی که تخصصی در امور ابریشم ندارند، برای منافع خود و گرفتن امتیازهایی از دولت بحث نوقان‌داری و تولید داخل را مطرح می‌کنند، ما نیز اعلام می‌کنیم، ابریشم تولید داخل کفایت نمی‌کند، خودمان ابریشم ۱۰۰ درصد را تولید خواهیم کرد، نخ و مواد اولیه را نیز داریم.

صادقی ادامه داد: دولت بر استاندارد فرش‌های ماشینی نظارت ندارد، برای حمایت از حقوق مصرف کننده که در همه دنیا مساله مهمی است، فرش‌های ماشینی باید دارای لوگو باشند.
وی گفت: برای اینکه بتوانیم در زمینه فرش صادرات و اشتغال‌زایی داشته باشیم، و این هنر صنعت ملی را به جایگاهی برسانیم که ارزآوری خوبی داشته باشد، باید از جانب دولت حمایت‌های جدی‌تری صورت گیرد.

بازرس اتحادیه صادرکنندگان فرش نیز گفت: در شرایطی که مصرف روزانه ابریشم فرش دستباف کشور ۸۵۰ تَن است، تنها ۱۵۰ تُن تولید داریم و با ۷۰۰ تُن کسری مواجه هستیم.
جواد الیاسی افزود: آیا به خاطر ۱۵ هزار نوغان‌دار باید یک میلیون بافنده ضرر بدهند؟، ما با پیمانکار و حتی با رئیس جمهور نیز مکاتبه‌هایی داشتیم، و درخواست کردیم، ۸۵۰ تُن ظرف پنج سال تامین شود ولی ابریشم تولیدی واقعا داخلی باشد.

 

 

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.