روز ملی فرش دستباف

به بهانه روز ملی فرش دستباف ایران؛

بصام: مسئولین مرکز ملی فرش در اتخاذ این تصمیمات، احترام جامعه فرش را حفظ کنند!

سایت اطلاع رسانی فرش ایران (کارپتور)


به مناسبت روز ملی فرش گفتگویی کوتاه با دکتر سیدجلال‌الدین بصام، عضو هیات مدیره فعلی و رئیس دوره چهارم و  پنجم انجمن علمی فرش ایران و معاون قبلی پژوهشی مرکز ملی فرش ایران به عمل آورده‌ایم و نظر او را درباره این روز جویا شدیم. بصام در سال‌های متمادی فعالیت خود اغلب در مدیریت‌های مختلف آموزشی، پژوهشی مشغول بوده و سابقه مدیریت شرکت سهامی فرش ایران را نیز در کارنامه خود دارد.
آنچه در ادامه می‌آید پاسخ وی به سوال ما در این باره است. با هم بخوانیم:

 

خبردار شدم که ۲۰ مرداد را روز ملی فرش اعلام کردند، خوب بود مسئولینی که این اقدام را کردند توجیهات مناسب اینکار را اعلام می کردند.

۱۰ ژوئن یا ۲۰ خرداد روزی است که در سال ۱۹۶۴میلادی شورای جهانی صنایع دستی تشکیل شد و ایران هم در سال ۱۹۶۸ به این شورا پیوست و در یکی از مجامع ۵ گانه، یعنی مجمع آسیا و اقیانوسیه عضو شد. خب این روز، روز خوبی است به جهت اینکه این شورا برای تشویق، کمک و راهنمایی هنرمندان صنایع دستی، بالابردن سطح اطلاعات تخصصی حرفه ای آنها، حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آنها بصورت رکن عمده ای از حیات فرهنگی ملت ها و در نهایت ایجاد همبستگی میان صنعتگران صنایع دستی شکل گرفته است.

از این نظرها روز مهم و مبارکی است و خوب است که روز جهانی صنایع دستی را با قوت و قدرت پاس بداریم و در آن شرکت کنیم اما اینکه روز جهانی صنایع دستی را به عنوان روز ملی فرش اعلام کنیم، حکمت و فلسفه مشخصی ندارد.

قطعا ما از این فرصت روز جهانی صنایع دستی برای فرش هم باید استفاده کنیم اما خوب است که ما یک مناسبت ملی ای را برای فرش دستباف انتخاب کنیم که اینکار قاعدتا بایستی با حضور هنرمندان و دستاندرکاران و نظرخواهی از افراد مختلف درگیر در تاریخ و جغرافیای فرش، تولید و صادرات و فروش فرش و عوامل مختلفی که در زمینه فرش می‌تواند به نوعی تاثیرگذار باشد، انجام شود. گرچه من بدلیل عدم طرح موضوع در میان دستاندرکاران، اطلاعی ندارم که روند طرح و تصویب این امر چگونه بوده ولی به شخصه، این اقدام را مناسب نمی دانم و تقاضا دارم از مسئولین مرکز ملی فرش ایران که در مورد اتخاذ این تصمیمات، احترام جامعه فرش را حفظ کنند و با نظرخواهی و روشنگری کامل این اقدامات را انجام دهند.

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • احسنت. جانا سخن از زبام ما میگویی...

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.