رویدادها

روز ملی فرش در تقویم ۱۴۰۱ ثبت شد

با تلاش های صورت گرفته توسط مالکی نماینده مردم زاهدان در مجلس، روز ملی فرش در تقویم ۱۴۰۱ ثبت شد.

به استناد قطعی تاریخ، جمهوری اسلامی ایران سرآغاز هنر کهن فرش بافی است و این مورد مهم، به اهمیت و منحصر به فرد بودن آن از سایر هنرهای دستی می‌افزاید.

با توجه به دلایل گوناگون تاریخی، فرهنگی، هنری و ...  فرش ایرانی همواره در طول ادوار گذشته در سراسر پهنه گیتی خوش درخشیده و پرچم دوم این مرز و بوم محسوب می‌شود و همچنین نماد هویت و اعتقادات ما ایرانیان است و جای خالی روز ملی فرش در تقویم کشور به وضوح حس می‌شد.

در این رابطه  فدا حسین مالکی نماینده مردم  زاهدان در ۲۹ مردادماه ۱۳۹۹  با توجه به شعار سال (جهش تولید) و تاکید رهبر معظم انقلاب بر اقتصاد بدون نفت، پیشنهاد ثبت روز ملی فرش، این کالای ارزشمند را با هدف رونق صادرات به ریاست شورای فرهنگ عمومی وقت پیشنهاد داد.

در تاریخ ۲۶ شهریورماه ۱۳۹۹ پیشنهاد نماینده  مردم زاهدان در دستور کار شورای فرهنگ عمومی کشور قرار گرفت و در جلسه ۷۵۳ مورخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹ شورای فرهنگ عمومی کشور، مطرح شد و پس از بحث و بررسی، ۲۰ خرداد ماه، همزمان  با روز جهانی صنایع دستی، به عنوان «روز ملی فرش» با اکثریت آرای اعضاء تصویب شد.

با توجه به کوشش و تلاش های دلسوزانه و همکاری بسیار ارزشمند پریسا بیضایی، رئیس وقت موزه فرش ایران و سایر بزرگواران در این مهم که شایسته تقدیر و تشکر هستند، به شکرانه پروردگار الهی با تلاش های صورت گرفته توسط مالکی نماینده مردم زاهدان، ۲۰ خرداد ماه به نام روز ملی فرش در تقویم ۱۴۰۱ ثبت شد.

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.