نمایشگاه داخلی

پرداخت ۷۰ درصد هزینه غرفه نمایشگاه فرش توسط وزارت تعاون!!

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف، از برگزاری دونمایشگاه فرش در تابستان امسال خبر داد و وعده داد که: ۷۰ درصد هزینه غرفه از طرف وزارت تعاون تقبل شده است که کمک بزرگی به تعاونی های فرش و تسهیل حضور آنها در نمایشگاه خواهد بود. ‌

عبدالله بهرامی در گفت و گو با ایسنا، از برگزاری نمایشگاههای فرش دستباف در تیر و شهریور ماه امسال خبر داد و گفت: خوشبختانه امسال با همکاری و حمایت معاونت تعاون وزارت کار و اتاق تعاون ایران اقدامات خوبی در حمایت از بخش تعاون به ویژه تعاونی های فرش دستباف پیش بینی شده است.

وی افزود: اخیرا قرارداد برگزاری دو نمایشگاه را به امضا رساندیم که به موجب آن ۷۰ درصد هزینه غرفه را وزارت تعاون تقبل کرده است. این رویداد تیرماه و شهریور امسال در محل نمایشگاه های بین المللی برگزار خواهد شد و یارانه پرداختی از سوی وزارت تعاون کمک بزرگی به تعاونی های فرش در بحث هزینه و تسهیل حضور آنها در نمایشگاه خواهد بود.
بهرامی افزود: قول مساعد نیز داده شده که سفرای کشورها و تجار و بازرگانان خارجی برای بازدید از نمایشگاه دعوت شوند و ما معتقدیم صنعت فرش دستباف باید از نزدیک لمس و دیده شود تا بازاریابی و عرضه و فروش آن انجام شود.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف، ردیف اعتباری پیش بینی شده در بودجه ۱۴۰۱  تحت عنوان "تقویت و توانمندسازی تعاون" را اقدام دیگری در حمایت از بخش تعاون و تعاونی های فرش عنوان کرد.

رئیس کمیسیون فرش، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون همچنین از راه اندازی میز فرش در تمام استانها خبر داد و گفت: اتاق تعاون ایران از سال گذشته در تمام استانها میز فرش را دایر کرده است که در آن مباحث مربوط به بازاریابی، ارزیابی وضعیت تعاونی ها، بررسی طرحهای توجیهی و درخواست تسهیلات مطرح و رسیدگی می شود.

وی درباره انتقال مرکز ملی فرش به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری که مدتی قبل در جریان بود، نیز گفت: خوشبختانه این اتفاق صورت نگرفت و متوقف شد. رفتن مرکز ملی فرش به میراث فرهنگی درست نبود چون یک شبه مصوب شد و زیرساخت آن مهیا نبود؛ ضمن آنکه سیاستهای اجرایی و برنامه استراتژیکی در آن طرف برای این کار وجود نداشت.
به گفته بهرامی، بافت فرش یک کار تولیدی است؛ در حالی که میراث فرهنگی کار فرهنگی انجام می دهد؛ از این رو انتقال مرکز ملی فرش به میراث فرهنگی صورت نگرفت و حوزه فرش از تبعات این واگذاری در امان ماند.

پی‌نوشت:
سال‌ها است شاهد وعده‌های رنگارنگی درباره بیمه قالیبافان، اعطای تسهیلات اعتباری، وام‌های کم بهره و یا تسهیلات دیگر برای شرکت در نمایشگاه‌ها از سوی مدیران دستگاه‌های مختلف دولتی و تعاونی و ... هستیم که قریب به اتفاق آنها نیز توخالی و پوچ از آب درآمده‌اند. بعد از عدم اجرایی شدن وعده‌ها هم وعده‌دهندگان با جسارتی مثال‌زدنی! و آسمان ریسمان بافتن و... خیلی طلبکارانه دیگران را مسئول عدم تحقق وعده معرفی می‌کنند. سنت ناپسند و وقیحانه‌ای که متاسفانه قباحت آن در میان اغلب این دست مدیران از میان رفته است. می نشینیم و منتظر تابستان می‌مانیم ببینیم این نمایشگاه‌ها چه حاصل و دستاوردی برای مخطبان جناب بهرامی دارد. گرچه به تجربه فرجام آن قابل پیشبینی است!
اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.