اساتید و چهره‌ها

آشنایی با اساتید فرش ایران:

استاد سیدرضی میری

 در طول سال هاي 1384 تا 1385 سه نمايشگاه از آثار رضي ميري در موزه هاي معتبر ژاپن برگزار شد. در اين نمايشگاه ها همچنين از کتابي رونمايي شد که دربرگيرنده مقاله اي از وي در خصوص پيشينه فرش دستباف ايران به انضمام توضيحات و تصاوير 40 نمونه از قالي هاي کهن بافت مجموعه شخصي خانواده ميري، در کنار 20 نمونه جديد ملهم از آنها بود.

    سید رضي حاجی آقاميري در فروردین ماه سال 1330 در خانواده اي تهراني که پيشينيانش از سال 1199 هجري خورشيدي به تجارت فرش دستباف مشغول بودند، چشم به جهان گشود. او در سال 1349 ديپلم خود را در رشته رياضي اخذ نمود و به خدمت سربازي اعزام شد. دو سال بعد به پدرش پيوست و در کنار پدر به گردآوري دست بافته‌هاي نفيس ايراني که حرفه نياکانشان بود و صادرات آنها به کشورهاي خارجي پرداخت.
    نظر به اينکه در محيطي آميخته با فرش، پرورش يافته بود از همان آغاز اشتياقي در وجودش شعله ور شد و در همه ابعاد و وجوهِ فرش دستباف، اعم از طراحي و سبک هاي متنوع و متفاوت آن، روش هاي مختلف بافت، شيوه هاي رنگرزي، شناخت گياهان رنگزا، چيدمان رنگ و در نهايت پيشينه تاريخي دست به کاوش و پژوهش زد و با گردآوري دستبافته هاي کهن و مطالعه عميق آنها و آثار محفوظ در موزه ها و منتشر شده در کتب مختلف متعلق به مجموعه داران و بهره بردن از دانش پدر و ديگر پيشکسوتان، پيچيدگي هاي اين هنر برآمده از ايران باستان را شناخت. او از سنين جواني به کاوش در عرصه هاي گوناگون هنر اهتمام ورزيد.

اين فکر که چرا وارثان هنر فرش ايران زمين به ميراث گذشته بسنده کرده اند و به تدريج نسل آن آثار ارزشمند رو به انقراض است وي را آرام نمي گذاشت. هميشه اين سوال در ذهنش وجود داشت که چرا امروزيان قادر به خلق آثاري در قامت آن پديده هاي حيرت انگيز و به غايت زيبا نيستند. هم از اين رو تصميم گرفت نتيجه شناخت خود را به کار گيرد و به خلق آثار ي همت گماردکه تداوم خلاقيت فرش ايراني در اين مرز و بوم باشد.    


    در سال 1366 نتيجه اين پژوهش ها در قالب طراحي و بافت قالي هايي بديع با حفظ روش اصيل بافت و اصول طراحي کهن که برخي از آنها فراموش يا منسوخ شده بودند، متبلور گرديد. در سال 1373 کوشش هاي او در خلق اين آثار، با دريافت نخستين جايزه اسکار فرش در وين- اتريش تحسين شد. وي يکسال بعد در کنفرانس بين المللي فرش هاي شرقي (ICOC) در مراکش حضور يافت و به ايراد سخنراني پرداخت.
    در سال 1376 موزه ويکتوريا و آلبرت لندن با دريافت 5 نمونه از آثار ميري به عنوان برترين آثار دست بافته گره خورده پرز دار معاصر و افزودن آنها به گنجينه خود به موفقيت هاي رضي ميري بيش از پيش اعتبار بخشيد.
    پژوهش هاي رضي ميري در زمينه رنگرزي نيز در همان سال به بارنشست و کارگاهي منحصر به فرد را طراحي و تأسيس نمود که در زمينه رنگرزي گياهي براي الياف مورد استفاده در فرش دستباف در دنيا همانندي نداشت. از طريق همين مرکز توليد رنگ گياهي بود که مرغوب ترين مواد اوليه براي دستبافته ها فراهم شد.
    چند مؤلفه در کارهاي رضي ميري معرف سبک هنري او در قالي بافي ايران است که مي تواند به روشني آثارش را از ساير سبک ها متمايز کند:
    1- توجه به ترکيب بندي در مجموعه طراحي که در بسياري از موارد با چيدمان رنگ نيز مرتبط است.
    2- نظر به اينکه در سبک هاي سه گانه شهري، روستايي و عشايري خلق آثار صورت گرفته است توجه به تطابق با اصول سبک¬هاي نام برده به دقت مورد نظر او قرار گرفته است..
    3- درحاليکه به اصول طراحي سنتي وفاداراست و بسياري از آثار گذشته منشاء الهام و اقتباس اوست در ايجاد فضايي بديع و نو چه از جهت طراحي و چه چيدمان رنگ مرز نمي شناسد و بدين ترتيب آثاري را خلق کرده که با نگاهي متفاوت از هنرمندان گذشته بوجود آمده اند.
    4- توجه به مواد اوليه از جمله پشم دستريس محلي و رنگ گياهي
    5- تکنيک هاي بافت اصيل منطقه اي
    6- چيدمان رنگ که بر اساس مباني خاص خودش انجام گرفته است.
    سال هاست بسياري از علاقمندان به هنر فرش ايران در کشور هاي غربي که با آثار ميري آشنائي دارند به جمع آوري آثار وي به منظور ايجاد يک مجموعه هنري مبادرت مي کنند.
    سال 1379 فعاليت رضي ميري به عنوان سردبير مجله تخصصي فرش دستباف ايران آغاز شد و چهار سال به طول انجاميد. پس از يک وقفه شش ساله بار ديگر در سال 1389 اين مسئوليت به او سپرده شد. او همچنين مقالات متعددي را در شماره هاي گوناگون اين نشريه در مورد شناخت فرش دستباف ايران به رشته تحرير درآورده و با مديريت اين نشريه در جهت آگاهي رساندن به علاقمندان به فرش دستباف و دانشجويان اين رشته در دانشگاه ها و ايجاد ارتباط با ساير هنر ها نگاه جديدي را به اين هنر به مشتاقان معرفي کرده است.
    او در تابستان 1383 با دانشگاه اردکان به منظور برگزاري همايش و جشنواره اي با عنوان « همايش ملي فرش دستباف ايران » و «جشنواره فرش يزد » در همين شهر همکاري گسترده اي کرد.
    در همان سال نيز رضي ميري با همراهي و حمايت شرکت سهامي فرش ايران نمايشگاهي منحصر به فرد به عنوان « هنر فرش، ميراث ايراني » L’Art du Tapis, L’Heritage Persan)) را در ساختمان قديمي بورس تجارت در شهر پاريس سازماندهي و برگزار کرد. برگزاري اين نمايشگاه را مي توان نخستين قدم در جهت ارائه هنر فرش ايران به روشي که ساير هنرها از آن بهره مي برند، به شمار آورد.
    برگزاري و سازمان دهي نمايشگاه موسوم به آواي بهشت براي 18 قطعه قالي هاي صفوي متعلق به کلکسيون مجموعه دار بزرگ ايراني، "فرهاد فرجام" را نيز مي توان به عنوان يکي از کار هاي مهم وي به حساب آورد. اين نمايشگاه در سال 2012 در شهر دوبي برگزار شد.
    در طول سال هاي 1384 تا 1385 سه نمايشگاه از آثار رضي ميري در موزه هاي معتبر ژاپن برگزار شد. در اين نمايشگاه ها همچنين از کتابي رونمايي شد که دربرگيرنده مقاله اي از وي در خصوص پيشينه فرش دستباف ايران به انضمام توضيحات و تصاوير 40 نمونه از قالي هاي کهن بافت مجموعه شخصي خانواده ميري، در کنار 20 نمونه جديد ملهم از آنها بود. او همچنين در آيين گشايش نمايشگاهي تحت عنوان «شکوه فرش ايراني» در موزه هنر شوتو در توکيو به ايراد سخنراني پرداخت.
    در سال 1385 يکي از قالي هاي بافته شده ميري در منطقه هريس آذربايجان در مسابقه بهترين نوآوري سنتي که توسط نمايشگاه دوموتکس و نشريه هالي برگزار شده بود، حائز رتبه نخست شد و مورد تقدير قرار گرفت.
    در طي دهه گذشته رضي ميري همواره به عنوان داور، منتقد و همچنين راهنماي دانشجويان در دانشگاه هاي سراسرکشور فعال بوده است. سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، موزه فرش ايران، موزه فرش آستان قدس رضوي و مرکز ملي فرش ايران نيز از وجود او به عنوان مشاور بهره برده است. هدايت دانش آموختگان رشته فرش از ديگر جنبه هاي حرفه اي فعاليت هاي رضي ميري است. او در بسياري از سمينارها و دانشگاه ها هم به ايراد سخنراني و برگزاري کارگاه هاي آموزشي پرداخته است.
    در سال 1387 به درخواست هيئت مديره « فدراسيون کارشناسان گليم و فرش هاي دستباف شرقي » (BSOT) که يک موسسه متشکل از کارشناسان خبره اروپائي است به عضويت اين نهاد درآمد و هم اکنون به عنوان يک کارشناس مستقل با اين فدراسيون همکاري مي کند.
    رضي ميري همچنين نايب رئيس اتحاديه توليدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف ايران و همچنين عضو هيئت مديره کنفدراسيون صادرات ايران نيز هست.
    رضي ميري عکاس است و از نوجواني کار عکاسي را آغاز و تا حد عکاسي حرفه اي پيش رفته است. گرايش هاي او در عکاسي عبارتند از پرتره، طبيعت، مردم و آبستره.
    او به ادبيات و فلسفه و سينماي معني گرا نيز علاقمند است و بخش قابل توجهي از اوقات خود را صرف مطالعه در موارد ذکر شده مي کند.
    نمايشگاه ها
    شرکت در نمايشگاه بين المللي "دوموتکس" هانور در کشور آلمان به مدت 21 سال پي در پي از سال 1992
    شرکت در نمايشگاه بين المللي "دوموتکس" خاور ميانه (دوبي) در کشورامارات به مدت 3 سال پي در پي از سال 2006
    شرکت در نمايشگاه بين المللي "آمريکازمارت" آتلانتا در کشورامريکا به مدت 9 سال پي در پي از سال 2000
    نمايشگاه گروهي در شهر توکيو در کشور ژاپن در "مرکز فرهنگي خاور ميانه" سال2006
    نمايشگاه اختصاصي در شهر توکيو در کشور ژاپن در "موزه هنر شوتو" سال2004
    نمايشگاه اختصاصي در شهر اوکاياما در کشور ژاپن در "موزه اوکاياما" سال2005
    نمايشگاه اختصاصي در شهر اي چي نوميا در کشور ژاپن در "موزه اي چي نوميا" سال2005
    نمايشگاه اختصاصي در "هوفبورگ" شهر وين در کشور اطريش سال 2005
    نمايشگاه گروهي در "بورس تجارت" در شهر پاريس در کشور فرانسه سال 2005
    نمايشگاه اختصاصي در "گالري فرجام" در DIFC در شهر دوبي در کشور امارات سال 2012
    طي اين سال ها در کشور هاي اروپائي نمايشگاه هاي متعدد اختصاصي همراه با کار گاه هاي آموزشي برگزار کرده است. 

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.