فرش در جهان

طرح های زیبای وینیتا چایتانیا بر روی دارهای فرش جیپور

سایت اطلاع رسانی فرش ایران - کارپتور
سرویس اخبار خارجی کارپتور، 


وینیتا چایتانیا، یک شخصیت مشهور در صنعت معماری و طراحی، با فرش جیپور، بزرگترین شبکه صنعتگران در هند همکاری می کند
او اولین مجموعه فرش خود را به نام ایند رز (Inde Rose) ارایه می کند.

Inde Rose  به زبان فرانسوی همان India Rose یا رز هند است

وینیتا چایتانیا با تسلط کامل بر هنر خود، هنری قابل زندگی، معجونی از نیازهای مشتری و بینش هنری خود را خلق و ارایه می کند. عشق به سفر به او کمک می کند تا الهام بگیرد و اشیاء هنری عجیب و غریب را از سراسر جهان جمع کند که خانه مناسبی برای آنها پیدا کند. انگیزه وینیتا چایتانیا برای ترویج و نمایش هنر و میراث هندی در آثار او قابل مشاهده است او سبک خود را به‌عنوان یک کلاسیک معاصر توصیف می‌کند، ترکیبی سرخوشانه از فرش های ابریشمین مجلل، که کاملاً در مجموعه فرش‌های او با فرش جیپور منعکس می‌شود.

مجموعه فرش، ایند رز (Inde Rose)، دارای پنج جفت فرش است. هر کدام با یک قطعه گرافیکی سنگین همراه با یک قطعه که از نظر بصری سبک تر است جفت‌های فرش هماهنگ به کاربران اجازه می‌دهد تا ترکیب‌هایی را ایجاد کنند و طیف وسیعی از گزینه‌ها را باز کنندبا  Inde Rose، وینیتا یک پالت متریال مجلل را ارائه می‌کند که در عین حال مهارت‌های برجسته فرش جیپور را نیز به نمایش می‌گذارد.

 

وینیتا از همکاری خود با شرکت فرش جیپور و موارد دیگر می گوید:

ارتباط خود را با یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فرش دستباف هند، فرش جیپور، چگونه توصیف می کنید؟

هم روتوی (Rutvi Jain/کارآفرین اجتماعی، طراح و  و مدیر برندو هم یوگش (Yogesh Chaudhary مدیر فرش جیپور) به هنر و برند خود بسیار علاقه مند هستند و من شخصاً به سمت یک برند پرافتخار هندی گرایش دارم من در جیپور بودم و از نمایشگاه/دفتر آنها دیدن می کردم تا برای مشتری فرش انتخاب کنم، در حین صحبت هنگام شام، آنها از من پرسیدند که آیا می خواهم برای تشکیل یک مجموعه جدید با این برند همکاری کنم، من واقعاً هیجان زده شدم برای من، این سرزمین ناشناخته بود، و این چیزی است که قبل از کووید اتفاق افتاده است. ما با هم شروع به کار کردیم و خلاقان تقریباً یک سال رفت و آمد داشتند تا اولین فرش تولید شد. روتوی از نزدیک با من کار کرد. او و تیمش کاملاً زیبایی طراحی من را درک کردند که این برای من شگفت‌انگیز بود. حتی تغییرات ظریف در رنگ ها و کوچکترین جزئیات نیز به زیبایی ترجمه شده است.  انصافاً این یک تجربه رضایت بخش بود.

ایده پشت اولین مجموعه فرش شما با فرش جیپور، "ایند رز" چیست؟

ایند رز  یک تجربه است.  فرش ها تقریباً شبیه نقاشی هستند. هر فرش شامل گرافیکی داستانی با گیاهان و جانوران زیبا، عناصر معماری زیبا از راجستان و سپس فیل‌های باشکوهی است که در آن راه می‌روند.  برای من شخصا، این داستان عناصری است که دوستشان دارم.  مهم ترین قسمت این مجموعه، فرش های هماهنگ است فرش‌های جلیس/سایه توسعه‌ای از گرافیک اصلی هستند و می‌توانند به‌طور ایده‌آل به صورت جفت یا به تنهایی از آن‌ها استفاده کنند. این چیزی است که قبلا امتحان نشده است. فرش های هماهنگ نابغه هستند.  پالت رنگ خاموش است، بسیار شیک و کاملا بین‌المللی است و البته فرش‌ها برای تجملات مورد نیاز باید ابریشمی باشند.

از کجا برای طراحی و زیبایی شناسی خود الهام می گیرید؟

من همه نوع مجله می خوانم. من یک برگه را در اینستاگرام نگه می‌دارم زیرا الهام‌بخش بسیار زیادی است زیرا همه طراحان آخرین کار خود را در برنامه آپلود می‌کنند. به نظر می رسد که در کل دنیای جدیدی است که برای من باز شده است. سفر همچنین الهام بخش بزرگی است زیرا مرا به طبیعت و زندگی اطراف آن نزدیک می کند.

در سفرهایتان، عجیب ترین وسایلی که با آن برخورد کرده اید و جمع آوری کرده اید کدامند؟

من خیلی جمع کرده ام. بیشتر مجموعه من شامل عتیقه جات و اشیاء صنایع دستی محلی است. من عاشق جمع آوری منسوجات و سفالینه ها هستم اخیراً بیش از 30 متر پارچه چینتز (پارچه قلمکار که در قرن شانزدهم در  حیدرآباد هند تولید و رایج شد) جمع آوری کردم و اکنون به یک جامه دان جدید برای نگهداری پارچه نیاز دارم تا سالم بماند.

چگونه کار خود و کمک به جامعه را با اداره مدرسه خیریه خود در کورگ متعادل می کنید؟

همه چیز در زندگی ما وابسته به تعادل است. از آنجایی که یک زن، همسر و مادر شاغل بودم، وقتی خانه خود را در کورگ ساختیم، می‌خواستیم حساس باشیم و نسبت به اطرافمان بسیار آگاه بودیم ما می‌خواستیم تا جایی که می‌توانیم، نه تنها با ایجاد اشتغال، بلکه ایجاد فرصت‌هایی برای نسل‌های آینده، به جامعه کمک کنیم ما سعی کرده‌ایم از راه‌های کوچک کمک کنیم و وقتی فرصتی برای پذیرش مدرسه ابتدایی به دست آوردیم، آن را مغتنم شمردیم. شوهرم به شدت درگیر امور مدرسه است او واقعاً انسان دوست و اهل خانواده است.

آیا پروژه یا همکاری جدیدی وجود دارد که در سال آینده منتظر آن باشیم؟

من پروژه های جالب زیادی دارم حدس می‌زنم قبل از پخش زنده باید منتظر بمانیم.

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.