گزارش

زنان سرپرست خانوار کمیته امداد همدان ۵۵۲ تخته فرش بافتند

سایت اطلاع رسانی فرش ایران - کارپتور

 

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان گفت: زنان سرپرست خانوار این نهاد سال گذشته ۵۵۲ تخته فرش دستباف به مساحت یک هزار و ۵۶۰ مترمربع تولید کردند.

شهرام عابدی افزود: فرش‌های بافته‌شده مددجویان زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) استان در سال گذشته ۱۱ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به فروش رسید و این اعتبار به حساب بافندگان واریز شد.

وی اظهار داشت: هم‌اینک ۵۰ درصد از سرپرستان خانواده‌های زیرپوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) استان را بانوان تشکیل می‌دهند که سرپرستی ۳۳ هزار خانواده را بر عهده دارند.

عابدی تصریح کرد: از این تعداد نزدیک به ۲ هزار و ۲۷۰ نفر از زنان سرپرست خانواده مشترک طرح قالیبافی بوده و دار قالی فعال دارند.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) استان همدان گفت: این نهاد با شناسایی طرح‌های روز و مورد نیاز بازار، تأمین موادِ اولیه مرغوب و مناسب، نظارت بر اجرای طرح‌های قالی‌بافی مددجویان و فروش فرش‌های تولیدی آن‌ها در خارج از استان باقیمت بالاتر، تلاش کرده بیشترین سود را نصیب مددجویان بافنده تحت حمایت کند.

عابدی اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌گرفته توسط حوزه خودکفایی امداد و با برگزاری جلسه استعداد سنجی و مشاوره شغلی به‌صورت چهره به چهره، متقاضیان بافت فرش برای مراحل اداری و تکمیل پرونده به کارشناس خودکفایی (فرش) معرفی می‌شوند.

به گفته وی در مرحله بافت فرش استادکار ناظر به‌صورت منظم (ماهیانه) بر روند بافت نظارت کرده و در پایان با ارزیابی و قیمت گذاری، فرش تولیدی به بالاترین قیمت توسط شرکت صنعت آفرینان امداد خریداری و وجه آن پس از کسر وام اعطایی، به‌حساب مددجو واریز می‌شود.

وی با تاکید به اینکه قالی‌بافی در استان همدان یکی از مشاغل پرمزیت محسوب می‌شود، عنوان کرد: تمرکز حوزه اشتغال این نهاد بر ارتقای شاخص‌های تولید فرش از جمله به فرش بافی، شناسنامه‌دار کردن تولیدات فرش، تهیه استاندارد فرش تولیدی، تهیه نقشه ویژه برای مددجویان، برگزاری کلاس‌های آموزشی و تمرکز روی موادِ اولیه تهیه‌شده است.

۱۱۹ هزار و ۵۲ نفر در قالب ۶۱ هزار و ۹۹۴ خانواده استان همدان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند.این آمار از نظر خانواری شامل شامل ۱۲ درصد جمعیت استان و از نظر نفری شامل هفت درصد جمعیت استان می‌شوداستان همدان حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.