گزارش

سقف تجارت ایران با عربستان چقدر است؟

رییس اتاق بازرگانی ایران و قطر می گوید که با از سرگیری روابط سیاسی میان ایران و عربستان سعودی می توان انتظار داشت که تجارت مشترک میان دو کشور افزایش قابل توجه پیدا کند.

سایت اطلاع رسانی فرش ایران - کارپتور

عدنان موسی پور اظهار کرد: در چند سال گذشته هرکجا که نام ایران و عربستان در کنار هم می آمد، تنش میان دو کشور به ذهن آمده است، ولی امروز باید از زاویه ای دیگر به این موضوع نگاه کنیم. عربستان در سال ۲۰۲۱ تقریبا از همه کشورهای دنیا به غیر از ایران، بورکینافاسو و سودان واردات داشته است و دلیل این موضوع نیز، سیاست های میان دو کشور بوده است.
 
وی افزود: با اعلام رسمی از سرگیری روابط سیاسی دو کشور، یک سناریو را بررسی و فرض می کنیم که راه برای بخش خصوصی و تجارت دو کشور فراهم می شود. فراموش نکنیم که تجار در همه جای جهان به دنبال فرصت های تجاری نو و بکر هستند و به طور حتم همین حالا در عربستان هم تجار قوی آن کشور به دنبال فرصت های تجاری ناب در ایران هستند و این، نگاه حرفه ای در تجارت است.

در زمان اوج روابط اقتصادی، مبادلات تجاری (صادرات و واردات) دو کشور حدود ۸۰۰ میلیون دلار بود
این در حالی است که عربستان در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۵۲ میلیارد دلار واردات داشته است!


 
موسی پور تصریح کرد: استفاده به موقع از فرصت های تجاری و به دنبال آن رشد اقتصادی هر کشور، مستلزم ایجاد زیرساخت مناسب و اتخاذ تصمیمات صحیح و به موقع توسط نهادهای حامی تجارت در هر کشور است. در حال حاضر که رابطه سیاسی بین ایران و عربستان رو به بهبود است، وقت آن است که از فرصت های تجاری بین دو کشور استفاده کنیم.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و قطر با اشاره به ضرورت های  ایجاد زمینه یک تجارت خوب بین دو کشور، تاکید کرد: بازگشایی سفارتخانه ها و سرکنسولگری ها، تبادل هیات های تجاری بخش خصوصی، ایجاد کمیته مشترک مالی، اعطای روادید و آغاز پروازها، مهم‌ترین مواردی است که باید انجام شود.
 
موسوی پور گفت: در زمان اوج روابط اقتصادی، مبادلات تجاری میان ایران و عربستان حدود ۸۰۰ میلیون دلار بود، این در حالی است که در شرایط جدید می توان انتظار داشت حجم تجارت بین دو کشور به ۲ تا ۳ میلیارد دلار برسد. عربستان در سال های اخیر به دنبال متنوع سازی منابع درآمدی خود بوده و برنامه هایی تدوین کرده است که بر اساس آنها وابستگی اقتصاد ریاض به درآمدهای نفتی کاهش یافته و بر گردشگری تمرکز کرده است. این مساله از دو جهت موجب نزدیک شدن عربستان به ایران می شود. تمرکز عربستان بر درآمدهای حاصل از گردشگری این نیاز را ایجاد می کند که روابط سیاسی بهتری با همسایگان داشته باشد و این یک خبر خوب برای تجار ایرانی و عربستانی خواهد بود.
 
وی با طرح این سوال که "عربستان چه محصولاتی وارد می کند؟ " ادامه داد: عربستان در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۵۲ میلیارد دلار واردات داشته است. بیشترین واردات از چین، آمریکا، امارات و هند بوده است. این واردات شامل ۷ میلیارد دلار مواد معدنی، ۷ میلیارد دلار واردات دارو و پزشکی، ۵.۵ میلیارد دلار واردات فلزات، ۳.۸ میلیارد دلار واردات مواد پلاستیکی، ۳.۴ میلیارد دلار واردات غلات، ۳.۳ میلیارد دلار واردات محصولات فلزی، ۲.۶ میلیارد دلار واردات مبلمان و محصولات دکوراسیون، ۲.۶ میلیارد دلار واردات مس و محصولات مرتبط، ۴.۵ میلیارد دلار واردات محصولات شیمیایی و ۲ میلیارد دلار واردات محصولات لبنی بوده است.
 
موسوی پور گفت: پروژه توسعه اقتصادی عربستان و گام های بزرگ این کشور که در رقابت با کشورهایی نظیر امارات و قطر به راه افتاده است نیز می تواند به تنهایی نویدبخش یک بازار تجاری خوب در آینده برای کشورهایی مثل ایران که تولیدات غنی و متنوع دارند، باشد. خریدهای گران قیمت در فوتبال عربستان یک نشانه بزرگ برای جلب توجه جهانی به عربستان است که خود تاکیدی بر سند چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان است. در شرایط موجود باید از خود بپرسیم که سهم ایران از این میزان واردات چقدر می تواند باشد؟ چه فرصت هایی برای تجار ایرانی در بازار عربستان وجود دارد؟ چه میزان از این محصولات در ایران تولید می شود؟

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.