گزارش

دومین کارگاه تجربه رویداد از افسانه تا اصالت با فرش فاخر زرباف

سایت اطلاع رسانی فرش ایران - کارپتو

 

به گزارش کارپتور به نقل از روابط عمومی موزه فرش دومین کارگاه رویداد از افسانه تا اصالت با دو سخنرانی در روز پنجم فروردین 1402 برگزار شد.

اولین سخنرانی در دومین کارگاه تجربه زهرا خداویسی بنیانگذار فرش فاخر زرباف بود که بهمراه همسرشان حسین آگهی و امیرحسین روشن ضمیر بنیانگذار استارتاپ چمروش در پنل سخنرانی حضور داشتند. در ابتدا روشن ضمیر با تبریک سال نو به همه شرکت کنندگان در کارگاه که بصورت حضوری و از طریق اینستاگرام موزه در کارگاه حضور داشتند، به معرفی فرش فاخر زرباف پرداخت و گفت «فرش فاخر زرباف توسط خانم زهرا خداویسی در سال 1380 بنیانگذاری شد و یکی از شعارهای اصلی آن زنده نگهداشتن یاد و هنر طراحان بزرگ قدیمی است که دست بافته های آنها زینت بخش کاخ‌ها و موزه‌های بزرگ جهان است. و ایشان با همراهی همسرشان حسین آگهی ظرف چند سال گذشته در زمینه طراحی و تولید قالی‌های نفیس به موفقیت‌های بزرگی دست پیدا کرده است.»

در ادامه کارگاه، زهرا خداویسی به سابقه پایه گذاری فرش فاخر زرباف اشاره کرد و گفت « قالی ایران یکی از قدیمی ترین عناصر هنر و فرهنگ ایرانی است که همواره در دنیا حرفی برای گفتن دارد و بر این اساس کارگاه فرش فاخر زرباف در همکاری با برترین اساتید طراحی و هنرمندان قالیباف و بهره‌گیری از رنگرزی گیاهی و مصالح درجه یک بر بازبافی و تولید قالی‌های نفیس، موزه‌ای و تاریخی در سبک عمواوغلی تمرکز دارد تا بتواند اصیل‌ترین نقشه‌های ایرانی را در قالب فرش به دست دوستداران این هنر برساند.» وی افزود: «نکته مهم در فرش های عمواوغلی این است که در آن از علم ریاضی، جامعه شناسی و طبیعت شناسی استفاده شده است.» در ادامه حسین آگهی توضیح داد که فرش فاخر زرباف در دو شاخه بازبافی قالی های تاریخی و اصیل در سبک عمواوغلی و قالی های تجاری در سبک قم با حدود 70 نفر از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است.

خداویسی در پایان تجربه جالبی از اولین فرش بافته شده خود که یک قالیچه بود را شرح داد و گفت «من با علاقه و شوق فراوان کار این قالیچه را به پایان بردم و فروش فوری آن انرژی و انگیزه زیادی را در من برای ادامه کار ایجاد کرد.»

گفتنی است که فرش فاخر زرباف در رویداد  از افسانه تا اصالت یک جفت قالی نفیس 9 متری سبک عمو اوغلی را به نمایش گذاشته است. این دو قالی به ابعاد 3.5 در 2.5 متر با رجشمار 65 در 34 رنگ بافته شده اند و 5 بافنده متبحر حدود دو سال و نیم برای بافت آن زمان صرف کرده‌اند. 

لازم به یادآوری است که  رویداد از افسانه تا اصالت توسط موزه فرش ایران، مجموعه ایران گره و استارتاپ چمروش برگزار می شود و تا 12 فروردین 1402 ادامه خواهد داشت.

 

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.