اتحادیه سراسری شرکتهای تعاونی فرش دستباف ایران

بهرامی؛ رئیس کمیسیون فرش دستباف اتاق تعاون:

سند راهبردی فرش دستباف حوزه تعاون رونمایی می‌شود!

رئیس کمیسیون فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران از تدوین سند راهبردی فرش دستباف در حوزه تعاون و رونمایی این سند ملی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روز شنبه ایرنا از اتاق تعاون ایران، «عبداله بهرامی» با بیان این مطلب گفت: در حوزه تعاون فرش دستباف نیاز به  این سند راهبردی محسوس بود که با هم‌فکری و هم‌اندیشی متخصصان و کارشناسان حوزه فرش، سند راهبردی فرش دستباف در حال تدوین است.

وی ادامه‌داد: این سند نقطه شروعی برای خط مشی و ماموریت‌های پیش روی این صنعت در حوزه تعاون است که در یک ماه آینده این سند با حضور مسوولان وزارت تعاون، صنعت، اتاق تعاون ایران و مدیران اتحادیه و تعاونی‌ها صنعت فرش دستباف رونمایی خواهد شد.

رئیس کمیسیون تخصصی صنایع‌دستی، فرش دستباف و گردشگری اتاق تعاون ایران، با اشاره به چالش‌های صنعت فرش دستباف، افزود: فرش‌هایی که صادر می‌شوند به مرور زمان به مرمت و اقدام‌های تکمیلی مثل رفو، شور، تعمیر و تنظیم رنگ احتیاج دارند و به همین دلیل لازم است به خاستگاه اولیه خود برگردند، اما قوانین گمرک در این بخش موجب شده تا تولیدکننده و صادرکننده فرش دستباف از درآمد ارزی سرشار این هنر- صنعت محروم بمانند.

وی ادامه‌داد: اگر تحریم‌های داخلی حذف و تسهیلات ارزان‌قیمت ایجاد شود، به‌راحتی ظرفیت اشتغال برای یکصد هزار نفر مهیا می‌شود که ۹۰ درصد تولیدات آنها ارزآور با۷۰ درصد ارزش افزوده بوده و این عین مولفه‌های اقتصاد مقاومتی است.

رئیس کمیسیون تخصصی صنایع دستی، فرش و گردشگری اتاق تعاون ایران یادآور شد: کاهش تولید و عدم توانمندسازی و حمایت‌های موثر از اتحادیه‌ها و تعاونی موجب غیرفعال شدن یا کاهش شدید فعالیت این تشکل‌های مردم‌نهاد شده است که باید مورد حمایت جدی قرار بگیرند.

به گزارش ایرنا و به گفته مسوولان، دست‌کم هشت میلیون نفر در سراسر کشور در عرصه تولید، فروش و صادرات فرش ارتزاق می کنند که این میزان یک دهم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد. 

۲ میلیون نفر در بافت فرش به‌طور مستقیم و ۱۹۱ هزار نفر در صنایع جانبی آن مشغول فعالیت هستند. همچنین ۱۱۵ هنرستان در زمینه فرش دایر است و پنج‌هزار و ۵۰۰ دانش آموخته هنر صنعت فرش دستباف داریم.

منبع: ایرنا 

پی‌نوشت:
کارپتور: ادعای ایجاد امکان اشتغال برای یکصد هزار نفر!! صرفا با ارایه تسهیلات ارزان قیمت و یا صادرات 90درصدی تولیدات آنهم با 70درصد ارزش افزوده ادعای بی اساسی است که صرفا برای برخی جلسات مصرف دارد. مادام که مشکل بازارهای جهانی و امکان انتقال و تبادل مالی وجود نداشته باشد این گونه مطالب در همان سطح ادعاهای بی اساس باقی است.

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.