گزارش

بافت بدون ایراد فرش‌های دستباف به کمک یک دستگاه

یک کارآفرین در حوزه صنعت فرش تبریز توانسته دستگاهی را به ثبت برساند که فرش‌های دستباف با کمک آن، بدون ایراد و با سرعت بالا بافته می‌شوند.

صفر فتحی، متولد شهرستان اهر از دوران کودکی در حوزه‌های مختلف شغلی فعالیت کرده و دارای مدرک تخصصی الکترونیک هواپیمایی از آمریکا و سرهنگ بازنشته هوانیروز است که توانسته طرح‌های مختلفی در حیطه حمل و نقل، آموزش شهروندی، کشاورزی و ... طراحی کند و اکنون نیز طرح خاصی را در حوزه صنعت فرش اجرایی کرده و به کارآفرینی و اشتغالزایی و تولید فرش‌های دستباف بدون خطا و ایراد مشغول است و حتی به کشورهای خارجی چون آمریکا و کانادا، فرش صادر می‌کند؛ هم‌چنین او اکنون به عنوان پیشران طرح ملی توسعه مشاغل خانگی فعالیت می‌کند. 

وی با حضور در دفتر خبرگزاری ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، در خصوص دلیل ورودش به حوزه فرش، اظهار کرد: در حوزه‌های مختلفی چون خلبانی فعالیت کردم و همواره سعی داشتم تا علم و تکنولوژی را در کارهای سنتی قبلی وارد سازم و از طرفی نیز پدر بنده از ابتدا در کار قالی و قالی بافی بود.

وی افزود: با وجود این‌که قالی بافی، هنری سخت و طاقت فرسا است و در اغلب موارد باعث بروز انواع بیماری‌های جسمی چون دیسک کمر، بیماری‍‌های چشمی و ... در قالی بافان می‌شود اما تنها با یک ایراد در طرح و یا رنگ نخ، یک قالی باف مجبور به تحمل خسارت و کاهش دستمزد است که این معضل برای منی که در یک خانواده قالی باف و در جامعه‌ و شهری که فرش، نماد و چهره آن است، رشد یافته‌ام همواره یک درد بوده است.

فتحی با بیان این‌که فرش دستباف کاملا بدون ایراد و بی نقص در بازار کم است، گفت: با یک ایراد کوچک در طرح یک گل، قیمت کل فرش پایین می‌آید و زحمت چند ماهه قالی بافی که از سلامتی خود در این راه خرج کرده، هدر می‌رود.

وی با اشاره به اجرای یک طرح برای به حداقل رساندن معضل بافت فرش، تصریح کرد: بستری ایجاد کردیم که یک دستگاه به صورت هوشمندانه کمک کننده بافنده باشد و در زمان بافت فرش، هر نوع خطایی که رخ دهد را به بافنده گوشزد کند.

وی در خصوص ماهیت این دستگاه، گفت: این دستگاه و سیستم تنها با یک مموری کار می‌کند، به طوری که ابتدا این سیستم را به فرش و دار قالی متصل می‌کنیم، سپس اطلاعات نقشه فرش را با استفاده از یک مموری به دستگاه انتقال می‌دهیم و پس از آن، بافنده می‌تواند با زدن یک دکمه، نقشه، نخ و رنگ هر لای را متوجه شود.

این کارآفرین حوزه صنعت فرش با بیان این‌که در صورت بافت اشتباه و یا کج و هم‌چنین استفاده از نخ اشتباه، دستگاه هشدار می‌دهد، افزود: با این روش می‌توان ۴۰ درصد از زمان بافت فرش را کاهش داد و بافت آن را سرعت بخشید. اکنون قالی بافانی داریم که ماهانه ۱۰ میلیون تومان از این طریق درآمد دارند.

وی ادامه داد: قیمت این سیستم بالا است، اما کسانی که خواهان آن هستند می‌توانند از ما دریافت کنند. افرادی هم که توان مالی چندانی ندارند اما علاقه به درآمدزایی دارند نیز این دستگاه را به صورت رایگان از ما دریافت می‌کنند و هر خانوار می‌تواند با استفاده از آن، تعداد سه قالی را ببافد اما پس از آن، سیستم را تحویل داده و در مرحله بعدی اقدام به اشتغال زایی پایدار برای او می‌کنیم.

وی متذکر شد: بر اساس طرحی که در این حوزه پیاده سازی کردیم، هر شخص فقط اجازه بافت سه قالی را دارد و بعد از آن بر اساس بررسی‌هایی که انجام می‌دهیم، در حوزه استعداد و توانایی که دارد، کمک به ایجاد اشتغال می‌کنیم.

فتحی با اشاره به اشتغال مستقیم ۲۰۰ خانوار از نقاط مختلف کشور شامل تبریز، همدان، دشت مغان، ماهشهر و ... در این حوزه، گفت: هنوز در اول مسیر هستیم و در نظر داریم تا برای ۱۰ میلیون نفر با این روش اشتغال زایی کنیم.

وی افزود: طرح سیستم قالی بافی هوشمند مخصوص نابینایان را نیز طراحی کردیم و فقط منتظر تخصیص بودجه از طریق سازمان‌های حمایت از این قشر هستیم تا بتوانیم با اجرایی کردن این طرح برای خیل عظیمی از نابینایان عزیز و مشتاق به بافندگی اشتغال ایجاد کنیم.

وی با اشاره به فعالیت در حوزه کشاورزی، اظهار کرد: در دشت مغان با تجهیز مزرعه‌ای به سیستم‌های آبیاری قطره‌ای، ۵۰ خانوار از این طریق صاحب اشتغال شده‌اند.

این کارآفرین با اشاره به آموزش هنرهای صنایع دستی و اشتغال ۲۰۰ نفر، افزود: با تمامی نقاط کشور حتی نقاط محروم استان سیستان و بلوچستان کار کرده و تا زمان فروش محصول از این افراد پشتیبانی می‌کنیم.

ر اساس این گزارش، کارفرمای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی، معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجری ستادی آن معاونت آموزشی و کارآفرینی جهاد دانشگاهی و همچنین ناظر ستادی آن دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی بوده و مجریان استانی نیز واحدهای استانی جهاد دانشگاهی هستند.

طرح مطالعات، ساماندهی، بررسی، استعدادسنجی، توانمندسازی و اتصال به بازار ۵۴ هزار و ۳۰۰ نفر از متقاضیان راه اندازی مشاغل خانگی در ۳۱ استان کشور  از جمله آذربایجان شرقی بر اساس الگوی طرح توسعه مشاغل خانگی توسط جهاددانشگاهی اجرا می‌شود.

این طرح در سطح استان آذربایجان شرقی به تعداد ۳۰۰۰ نفر از متقاضیان مشاغل خانگی اجرا می‌شود و متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت www.inhb.ir مراجعه کنند.

منبع: ایسنا/آذربایجان شرقی - گزارش: فائزه قره‌پور

پی‌نوشت:
موضوع ماشین های بافت بسیار حساس است. رقبای فرش ایران سالهاست با استفاده از ماشین به تولید فرش پرداخته اند. البته این تولیدکنندگان تولیدات خود را با نام فرش دستباف و بدون اشاره به استفاده از ماشین برای گره زدن فرش به بازار عرضه و در واقع مشتری را مغبون می کنند. لازم است این نوع محصولات که می تواند بشدت به بازار فرش ایران چه در داخل و چه در خارج صدمه بزند حتما با برچسب مخصوصی از سایر تولیدات فرش کشور متمایز شود تا هم حقوق مشتریان رعایت گردد هم جلوی مخاطراتی که بطور جدی بازار فرش را تهدید می کند گرفته شود..
اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.