گزارش

ترویج قالی افغانستانی در تهران همزمان با روز ملی فرش ایران!!

گر سنگ ازین حدیث بنالد عجب مدار....

درست در هفته صنایع‌دستی ایران و در فاصله کوتاهی از روز ملی فرش ایران، شاهد افتتاح نمایشگاه قالی‌های افغانستانی در قلب ایران، در مجموعه فرهنگی گلسار تهران هستیم!! آن هم با حضور مدیر کل اداره ارشاد اسلامی استان تهران! نمایشگاهی که برگزارکننده‌اش به صراحت و جسارت تمام، هدف از این اقدام را نه «معرفی» هنر ملت همسایه، بلکه «ترویج و گسترش قالی افغانستانی» عنوان می‌کند.
در حالی که بازار فرش کشور از فرش‌های قاچاق چینی و افغانستانی پر شده و فریاد بافندگان و تولیدکنندگان فرش کشور از وجود قالی‌های قاچاق افغانستانی در سطح بازار و بیکار شدن بخش بزرگی از بافندگان کشور، به آسمان بلند است برگزاری این نمایشگاه و افتتاح رسمی آن توسط یکی از مدیران کل دولتی، غیرقابل درک و توجیه است.
این سوال جدی ذهن را بخود مشغول می‌کند که آیا اداره ارشاد متوجه این مساله بوده که حضور در افتتاحیه این نمایشگاه به معنی رسمیت بخشیدن به حضور قالی‌های قاچاق افغانستانی در ایران است؟ یا بدون کمترین تفکر و یا مشورتی با دستگاه متولی و یا اصناف این بخش خود را بازیچه دست برگزار کنندگان کرده است؟
سوال مهم دیگری که مطرح است اینکه مجوز برگزاری این نمایشگاه توسط چه ارگانی صادر شده است؟ نکند خدای ناخواسته خود اداره کل ارشاد به صدور مجوز برگزاری مبادرت کرده است؟ اگر چنین باشد واقعا باید به حال دستاندرکاران فرش کشور بابت چنین مدیرانی گریست.
سازمان ارشاد استان تهران با این اقدام خود را در مضان اتهام تداخل در ماموریت سایر دستگاه‌ها و بی‌تدبیری و ندانم کاری قرار داده است و از این بابت باید علاوه بر عذرخواهی، برای روشن شدن افکار عمومی و دستاندرکاران فرش توضیحات کافی ارایه کند.
بهتر است دستگاه متولی فرش کشور هم بجای طرح‌های بازیگوشانه و تخیلی‌ای مثل وارد کردن فرش کشور به فضای متاورس!! که اساسا هنوز زیر ساخت‌های قابل دسترسی حتی در کشورهای پیشرفته ندارد! چشم خود را باز کند و ببیند زیر گوشش چه بر سر فرش کشور می‌رود. 
 

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.