مرکز ملی فرش ایران

هنر بزرگ فرش بافی را بیشتر در زندان ها گسترش خواهیم داد!!

رئیس مرکز ملی فرش ایران کارگاه قالی بافی زندان تهران بزرگ را افتتاح کرد

طی مراسمی که با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران و کارآفرینان این عرصه در زندان تهران بزرگ برگزار شد، کارگاه جدید قالیبافی افتتاح شد تا گروه دیگری از مددجویان وارد عرصه اشتغال و حرفه آموزی شوند.

به نقل از اداره کل زندان های استان تهران، علی رستمی در مراسم افتتاح کارگاه جدید قالیبافی ندامتگاه تهران بزرگ اظهار داشت: هیچ شخصی تمایل به زندانی شدن ندارد ولی گاهی افرادی بر حسب شرایطی که بروز می کند، مرتکب جرم شده، با حکم قضایی وارد می شوند، این زمان می تواند تبدیل به فرصت شود تا زندانی حرفه ای یاد بگیرد و بعد از آزادی زندگی سالم در پیش گیرد.

مدیر کل زندان های استان تهران تأکید کرد: اولین ثمره حضور در کلاس های آموزشی یا حرفه آموزی و اشتغال، نظم پذیری است، مددجویان با کنار گذاشتن سبک زندگی گذشته، صبح زود بیدار می شوند و بعد از نماز، ورزش و صرف صبحانه بر اساس علاقه خود پا به کلاس ها یا کارگاه های مختلف می گذارند.

رافع: زندان های استان تهران به عنوان پایلوت شروع و اجرای طرح در نظر گرفته شده، در مراحل بعدی دیگر استان ها تحت پوشش قرار گرفته، هنر بزرگ فرش بافی را بیشتر در زندان ها گسترش خواهیم داد!!

وی ادامه داد: دومین نتیجه مهمی که در راستای برنامه های اصلاحی و تربیتی و آموزش مهارت های اساسی زندگی رخ می دهد، فراگیری یک حرفه و شغلی شرافتمندانه است که هم در مدت حبس علاوه بر غنی سازی این ایام، درآمدی کسب کرده و به معیشت خانواده اش کمک می کند و هم بعد از آزادی با دنبال نمودن آن حرفه، به چرخه جرم بازنمی گردد.

رستمی همچنین بیان داشت: با عدم بازگشت زندانی آزاد شده به چرخه جرم، او به شهروندی عادی تبدیل گردیده، هزینه هایی نیز از دوش جامعه برداشته می شود، خانواده وی نیز آرامش می یابند و زندگی جدیدی آغاز می کنند.
مقام عالی زندان های تهران تصریح نمود: تمام برنامه های سازمان زندان ها بر همین اساس پایه ریزی شده، اما نباید برای جبران کم کاری جامعه و اصلاح و تربیت زندانیان، زندان به عنوان محل نگهداری محکوم، تنها بماند. تمام نهادها موظف به کمک برای بازآموزی اجتماعی مددجویان و حمایت از آنان هستند و ما دست تمام نیکوکاران و کارآفرینان را می فشاریم.

در این مراسم، رئیس مرکز ملی فرش ایران نیز گفت: بزرگترین هدف ما آموزش زندانیان است تا استادکارهای ماهری تربیت کنیم تا بعد از آزادی در کارگاه های فرش کار کنند و به دیگران نیز آموزش دهند.

فرحناز رافع ادامه داد: زندان های استان تهران به عنوان پایلوت شروع و اجرای طرح در نظر گرفته شده، در مراحل بعدی دیگر استان ها تحت پوشش قرار گرفته، هنر بزرگ فرش بافی را بیشتر در زندان ها گسترش خواهیم داد.

وی گفت: مانند دیگر شاغلین در زندان ها که حقوق دریافت می کنند، برای زندانیان حاضر در طرح جدید قالیبافی نیز حقوق ماهانه در نظر گرفته شده تا هم خود و هم خانواده اش از معیشت مناسب برخوردار باشد.

رافع از کارآفرینان جامعه خواست برای بازگشت سالم زندانیان به جامعه وارد میدان عمل شده، پذیرش اجتماعی و اشتغال زندانی پس از آزادی منوط به برگه های عدم سوء پیشینه نشود.

بر اساس این گزارش، طی مراسم افتتاح کارگاه جدید قالی بافی، زهرا کمانی رییس اداره فرش صمت استان تهران، مسئولان اداره کل، ندامتگاه و برخی از کارآفرینان و نیکوکاران حضور داشتند و کارگاه های دیگر این مرکز مانند خیاطی، معرق، منبت و مونتاژ گل های مصنوعی را مورد بازدید قرار دادند.

همچنین  ۲۰۰  نفر از مددجویان در کارگاه جدید قالیبافی ندامتگاه تهران بزرگ از امروز کار خود را آغاز کردند تا به گروه مددجویان شاغل این مرکز پیوسته، تا پایان سال، اشتغال هشتاد درصدی زندانیان استان محقق شود.

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.