گزارش

مرمت بیش از ۷ هزار برگ از اسناد و نسخه های خطی و چاپی در ۶ماهه سال جاری

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مرمت و بازسازی ۷ هزار و ۷۳۲ برگ سند و نسخه های خطی و چاپی آسیب دیده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، «محمد حدادی»، مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در توضیح این خبر گفت: در راستای اهداف کلان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مبنی بر حفاظت و نگهداری از میراث مستند و احیای هویت ملی، از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه سال جاری، تعداد 7هزار و 732 برگ از اسناد و نسخه های خطی و چاپی آسیب دیده، به همت کارشناسان اداره کل مرمت و حفاظت سازمان بازسازی شدند.

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: همچنین در این بازه زمانی، 36 جلد آسیب دیده مرمت و 28 جلد و جعبه حفاظتی برای حفاظت و نگهداری بهینه از این نسخه ها ساخته شد.

وی یادآور شد: از دیگر فعالیت های این اداره کل ارائه خدمات مرمتی به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از سازمان است که تعداد اسناد و نسخ مرمت شده در 6 ماهه نخست سال جاری، پنج جلد نسخه خطی و چاپی قرآن مجید و حدود 38 برگ سند مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از سازمان بوده و توسط کارشناسان مجرب این بخش مرمت و بازسازی شدند.

حدادی ادامه داد: در این بین 14 میلیون و 580 هزار برگ از اسناد آلوده آفت زدایی و ضدعفونی و نیز 121 هزار و 819 برگ از اسناد آسیب دیده اسیدزدایی شده است.

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری، این اداره کل چندین مورد مشاوره غیر حضوری به اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از سازمان درباره رعایت نکات حفاظت و نگهداری و اسناد و کتاب های آسیب دیده نیازمند به مرمت ارائه داده است.

وی افزود: به منظور آشنایی بیشتر با فعالیت های تخصصی این اداره کل و فرآیند مرمت و بازسازی اسناد، در ماه های گذشته مراکزی چون مرکز اسناد دفاع مقدس، وزارت راه و شهرسازی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مرکز ملی فرش ایران و کتابخانه های حرم مطهر حضرت معصومه(س) و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) و غیره از بخش های مختلف این اداره کل بازدید کردند.

 حدادی خاطرنشان کرد: اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آمادگی ارائه خدمات در راستای حفاظت و نگهداری میراث مکتوب را به اشخاص حقیقی و حقوقی داشته و در صورت دریافت تقاضا نسبت به انجام آن اقدام خواهد کرد.

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.