فرش در ایران

غرق در تار و پود هنر

فرش دستباف؛ هنر زیبای دختران چالش‌تر

فرش دستباف چالش‌تر، یکی از مهم‌ترین صنایع دستی استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود که از شهرتی جهانی برخوردار است و همه ساله بخش قابل توجهی از سهم صادرات فرش کشور را به خود تخصیص می‌دهد.

کمتر خانه‌ای در چالش‌تر می‌توان یافت که یک دار قالی در آن وجود نداشته باشد، گویی دختران این سرزمین با این هنر به دنیا آمده و از سر عشق نقش بر جان تار و پود‌های هر دار می‌زنند. این هنر اصیل از گذشته‌های دور، کاری زنانه محسوب می‌شود و تمام مراحل آن از جمله پشم‌ریسی و رنگ‌آمیزی خامه‌ها تا بافت آن، توسط بانوان این سرزمین انجام می‌شود. هرچند در سال‌های اخیر با صنعتی شدن کارگاه‌های رنگ آمیزی، مردان نیز در تأمین مواد اولیه و تولید فرش‌های دستبافت سهیم شده‌اند.

نقوش و رنگ‌آمیزی و بافت فرش چالش‌تر منحصر به فرد بوده و دوام بالای این محصول، آن را به یکی از پرطرفدارترین فرش‌های کشور آلمان تبدیل نموده است.

طرح‌های خشتی، سرو و کاج، ترنج و گل مینا از مشهورترین طرح‌های فرش چالش‌تر هستند. از گذشته‌های دور تاکنون بافت فرش دستبافت در این خطه به عنوان یکی از مشاغل خانگی زنان برای تامین درآمد خانواده‌ها به حساب می‌آمده است و در حال حاضر نیز می‌توان آن را به عنوان یکی از اصلی‌ترین حرفه‌های بانوان در حیطه مشاغل خانگی استان به شمار آورد.

در حال حاضر فرش چالش‌تر تنها در انحصار این شهر نیست و به عنوان فرش مورد تأیید اتحادیه فرش دست‌بافت، در سراسر استان چهارمحال و بختیاری و در قالب طرح‌های حمایتی مشاغل خانگی توسط زنان استان بافته می‌شود.

پی‌نوشت:
تصاویر زیبای این گزارش را پانته‌آ نیکزاد تهیه کرده است

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.