رویدادها

نشست بررسی ربع قرن خدمات سایت اطلاع رسانی فرش ایران در موزه فرش

سخنران: علیرضا قادری موسس و مدیر سایت اطلاع رسانی فرش ایران (کارپتور)

نشست بررسی ربع قرن خدمات سایت اطلاع رسانی فرش ایران عصر روز جمعه 25 خرداد ماه 1403-در آخرین روز از جشنواره افسانه تا اصالت. علیرضا قادری موسس و مدیر سایت اطلاع رسانی فرش ایران (کارپتور) در این نشست ضمن تشریح اهداف و انگیزه‌ها و روند شکل‌گیری و ارایه خدمات سایت کارپتور به پرسش‌های علاقمندان حاضر در نشست پاسخ خواهد داد این عضو کنفدراسیون بین المللی روزنامه نگاران در این نشست خدمات و سرویس‌های تازه‌ای که به نسخه جدید کارپتور اضافه گردیده را نیز معرفی و رونمایی خواهد کرد.

سایت اطلاع رسانی فرش ایران - کارپتور

عصر روز جمعه 25 خرداد ماه 1403 و در آخرین روز از جشنواره افسانه تا اصالت 25 سال خدمات سایت اطلاع رسانی فرش ایران بررسی می شود.

علیرضا قادری موسس و مدیر سایت اطلاع رسانی فرش ایران (کارپتور) در این نشست ضمن تشریح اهداف و انگیزه‌ها و روند شکل‌گیری و ارایه خدمات سایت کارپتور به پرسش‌های علاقمندان حاضر در نشست پاسخ خواهد داد.

این عضو کنفدراسیون بین‌المللی روزنامه نگاران در این نشست خدمات و سرویس‌های تازه‌ای که به نسخه جدید کارپتور اضافه گردیده را نیز معرفی و رونمایی خواهد کرد. 

 

کوتاه درباره سایت اطلاع رسانی فرش ایران

 فرش ايران به لحاظ جنبه‌های زيباشناسی آن، همواره از جايگاه خاصی نزد تمامی مردم جهان برخوردار بوده است.
علاقه و دلبستگی به دستبافته‌های ايرانی به گونه‌ای است كه اغلب موزه‌های مشهور دنيا، بخشی از افتخارات خود را مرهون گنجينه‌های فرش ايرانی می‌دانند.
از سوی ديگر كتب و مقالات علمی كه از حدود يكصد سال قبل برای فرش‌های شرقی بويژه دستبافته‌های ايرانی به چاپ رسيده است، باعث گرديده كه توجه، كنجكاوی و نیاز بسياری از علاقمندان فرش‌های ايرانی به دانستن معلومات بيشتر و كسب تجربه در مورد آن افزايش يابد. این توجه و نیاز متاسفانه با پاسخ درخوری مواجه نبوده است. به همين دليل طراحان اين سايت، برای اولين بار چنين فرصتی را برای تمامی علاقمندان فرش ايران بوجود آورده‌اند. در واقع فضای آموزشی در كنار فرصت‌های مطالعاتی، گفتگوهای علمی و پرسش و پاسخ ايجاد شده، می تواند اولين گام برای كسب تجارب عملی و افزايش معلومات و اطلاعات مفيد در اين زمينه باشد. كارشناسان و همكاران اين طرح همواره در كنار بازديدكنندگان خواهند بود و به سئوالات آنان پاسخ خواهند داد.

ایده راه‌اندازی سایت اطلاع رسانی فرش ایران

    فكر راه اندازي سايت اطلاع رسانی فرش ايران (کارپتور) در سال 1379 و در پي تصميم به برگزاری مجموعه تورهای آموزشی ـ گردشگری فرش ايران بوجود آمد. علت نامگذاری سایت نیز که ترکیبی خاص از پیوند دو عبارت Carpet و Tour می‌باشد هم همین بوده است اما با توجه به بستر خالی فعاليت‌های تبليغاتی ـ آموزشی و پراكندگی اطلاعات و کمبود منابع علمی مربوط به فرش ايران، برنامه‌ريزان و طراحان تورهای آموزشی-گردشگری فرش ايران بر آن شدند تا با اتكاء به حمايت همه اعضاء جامعه دست اندركار فرش ايران، نسبت به برپايي سایت اطلاع رسانی فرش ايران، به عنوان مركز تبادل اطلاعات، اخبار، مطالب و رخدادهای فرش ايران اقدام نمايند.

   سايت اطلاع رساني فرش ايران، در قالب بخش خصوصی و به صورت هسته اوليه، كار خود را از اواسط سال 1379 شمسی آغاز و تلاش نموده است تا با ايجاد رابطه با مراكز رسمی و خصوصی تصميم‌گيری و سياست‌گذاری فرش ايران و جلب موافقت و حمايت ايشان، راه را برای  فعاليتی مستمر هموار سازد.

سایت اطلاع رسانی فرش ایران بمثابه تور مجازی 

   از آنجا كه موضوع فرش به عقيده طراحان سايت، موضوعی فرهنگی بوده و شرايط حاكم بر اقتصاد امروز فرش ارتباط ناگزير و تنگاتنگي را با ساير كشورها و ملت‌ها می‌طلبد، موضوع و چاشنی گردشگری از جمله ضرورت‌های ضمنی و مورد تاکید اين سايت قلمداد گرديده است. بطوری كه اين سايت به خودی خود توانسته به عنوان E-Tour توريست‌های فراوانی را بدون دغدغه زمانی در تمامی ساعات روز و در تمامی طول هفته (7x24) به خود جلب و جذب نموده و بستر فعاليت‌های هنری، فرهنگی اقتصادی بعدی را برای تمامی ذینفعان و دست‌اندركاران فرش فراهم آورد.

سايت اطلاع رسانی فرش ايران در نظر دارد تا تمامی ابعاد فعاليت‌های مستقيم و غيرمستقيم فرش ايران در همه زمينه‌های:
* مواد اوليه
* رنگرزی
* طراحی
* توليد و بافت
* مرمت و رفو
* دانشگاه‌ها و مراكز آموزشی
* مقررات و مواد آموزشی در رشته‌های مختلف فرش
* مقررات تأسيس مراكز آموزشی
* نمايشگاه‌های مختلف استانی، كشوری، منطقه‌ای و بين‌المللی
* گمرك و قوانين گمركی
* صادر كنندگان
* تأمين كنندگان داخلی و خارجی
* فروشندگان
* حراج‌های ثابت
* مؤسسات خدماتی
* مؤسسات حمل و نقل
* بازار كار
* قوانين مربوطه به سرمايه‌گذاری و تاسیس کارگاه‌ها و مجتمع‌های تولیدی و رسته‌های وابسته
* مناطق آزاد
* بيمه‌ها و خدمات بيمه‌ای
* موزه‌ها و گالری‌ها
* نشريات و مؤسسات انتشاراتی مرتبط
* مؤسسات فرهنگی و هنری فعال در حوزه فرش و دستبافته‌ها
و ... را معرفی نموده و از اين طريق بين متقاضيان، محققين، خريداران و علاقمندان داخلی و خارجی با دست اندركاران فرش ايران رابطه برقرار نمايند.

   اين سايت همچنين با ايجاد بازارهای مختلفی چون بازار كار، سعي دارد ضمن شناساندن افراد و مجموعه‌ها، تسهيلات لازم را جهت ايجاد ارتباط كاری، ارائه و درخواست سفارشات، معرفی نيروهای بالقوه و آماده به كار در تمامی رسته‌های تخصصی فرش و .... برقرار كند.

   سايت اطلاع رسانی فرش ايران تلاش داشته و دارد تا با انتشار اخبار مختلف فرش جای خالی رسانه فراگير مستقل فرش را در قالب رسانه‌ای الكترونيكی، دسترس و قابل اعتماد پر كند.

   انتشار تحقيقات و مطالعات و انعكاس نقطه نظرات صاحب نظران، از طريق اين سايت زمينه مناسبی برای رشد و اعتلای فعاليت‌های علمی و تحقيقاتی در رابطه با فرش دستباف ايران خواهد بود. ارائه اخبار مربوط به وقايع جهان فرش و انعكاس آن، علاقمندان را در جريان مستمر وقايع فرش در سطح جهان قرار خواهد داد، بگونه‌ای كه بتوانند در طراحی و برنامه‌ريزی‌های حرفه‌ای خود از نتايج آن استفاده كنند.

   سايت اطلاع رساني فرش ايران در يك قالب خصوصی و به منظور اطلاع رسانی از طریق گردآوری و انتشار مطالب و موضوعات فرش دستباف برقرار گرديده و آماده ارائه خدمات و انعكاس فعاليت‌ها و رويدادهای خانواده بزرگ فرش ايران است.

   گردانندگان و طراحان سايت كه جمعی از كارشناسان و صاحبنظران فرش، متخصصين تبليغات و بازاريابی، كارشناسان و برنامه نويسان وب و طراحان گرافيك با سابقه را شامل می شوند، اميدوارند تا با حضور فعال شما علاقمندان و اعضاء محترم خانواده فرش دستباف ايران بتوانند تابلوی زيبايي را از چهره دوست داشتنی فرش اصيل ايرانی بمثابه یکی از مولفه‌های فرهنگی ایران و ایرانی در معرض ديد جهانيان قرار دهند.

نسخه جدید سایت اطلاع رسانی فرش ایران
اکنون و پس از گذشت نزدیک به ربع قرن تلاش مستمر و بی وقفه، نسخه جدید سایت اطلاع رسانی فرش ایران با امکانات بیشتر و بهره‌گیری از تکنولوژی روزآمد، در دسترس شما قرار گرفته است.
علاقمندان، دست‌اندرکاران، ذینفعان و تمامی علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران می‌توانند با عضویت در یکی از سطوح دسترسی نقره‌ای، طلایی و یا الماس، به مطالب و منابع سایت دسترسی داشته باشند.

شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز از طریق ایمیل، پیامک و یا ثبت نظر در سایت با گردانندگان سایت در تماس باشید.
شما همچنین می‌توانید از طریق تماس مستقیم با مدیر سایت با شماره تلفن ۰۹۱۲۳۰۵۰۰۰۳ (ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب)، سوالات، پیشنهادات و نظرات ارزشمند خود را طرح کنید.

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.