گزارش

استاندار قم:شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف استان هر چه زودتر عملیاتی شود

سایت اطلاع رسانی فرش ایران - کارپتور

استاندار قم با اشاره به اهمیت توجه به صنعت فرش بافی گفت:
برای جلوگیری از شبیه‌سازی و مشابه بافی فرش ماشینی به نام فرش دستباف قم، شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف استان باید هر چه زودتر عملیاتی شود.

بهرام سرمست در جلسه کارگروه فرش استان که در نمایشگاه دائمی برگزار شد، اظهار داشت: برای جلوگیری از شبیه‌سازی و مشابه بافی فرش ماشینی به نام فرش دستباف قم، شناسنامه‌دار کردن فرش دستباف استان باید هر چه زودتر عملیاتی شود.

وی حمایت از هنرمندان و تولیدکنندگان فرش دست‌باف را از مهم‌ترین اولویت‌های استان برشمرد و بیان کرد: برای گسترش و تقویت این هنر اصیل که نقش بسزایی در ارزآوری و اشتغال دارد باید مقوله برند سازی و حل مشکل بیمه قالیبافان با جدیت پیگیری شود.

استاندار قم همچنین عنوان کرد: با پیگیری‌های مستمر مسئولان استانی، نمایشگاه بین‌المللی قم به‌زودی تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شود که نقش به‌سزایی در شناساندن توانمندی‌های تولیدی این استان به‌خصوص فرش به بازارهای هدف داخلی یا خارجی است.

سرمست بابیان اینکه مسئله بیمه قالی‌بافان قم باید تا رسیدن به نقطه مطلوب پیگیری شود، گفت: استان قم نگرانی و مطالبه جدی از شبیه‌سازی فرش دستباف قم توسط برخی واحدهای تولیدکننده فرش ماشینی دارد و در صورت بی‌توجهی به این مهم قطعا صنعت فرش ایران دستخوش تغییرات معناداری خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه کارگروه فرش قم باید به یکی از فعال‌ترین کارگروه‌های استان تبدیل شود، ادامه داد: برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی در معرفی هنر صنعت فرش دستباف قم مؤثر است.

استاندار قم تصریح کرد: جلوگیری و برخورد با واحدهای شبیه‌ساز فرش دستباف قم باید به‌صورت جدی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکز ملی فرش ایران دنبال شود.

فرش دستباف قم هویت‌بخش و شناسنامه ملی صادرات ایران است

احمد امیرآبادی نیز در این جلسه اظهار داشت: قطع بیمه بسیاری از قالی‌بافان قمی در سال‌های گذشته خارج از انصاف و عدالت صورت گرفته است.

وی بابیان اینکه در کنار حمایت از بیمه قالی‌بافان استان باید از سوءاستفاده برخی از فعالان و اقشار دیگر جامعه در قالب بیمه قالی‌بافی جلوگیری شود، بیان کرد: فرش دستباف قم هویت‌بخش و شناسنامه ملی صادرات ایران است و باید از بالندگی این هنر صنعت در استان حمایت شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارزش و جایگاه فرش دستباف قم بیان کرد: شبیه‌سازی فرش دستباف قم توسط برخی واحدهای فرش دستباف کشور تخلف قطعی بوده و باید وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به نحوه فعالیت آن‌ها ورود جدی پیدا کند.

عضو هیئت‌ رئیسه مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه شبیه‌سازی فرش دستباف قم، هویت و برند فرش دستباف ایران را در بازارهای جهانی از بین برده است، عنوان کرد: شبیه‌سازی و مشابه بافی فرش دستباف قم توسط برخی واحدهای فرش ماشینی اصالت این هنر ایرانی را مخدوش کرده است.

امیرآبادی با اشاره به مشکلات قالی‌بافان قمی گفت: در چند سال گذشته بیش از 5 هزار تن از بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی صنف قالی‌بافان قمی از این سازمان خارج‌شده و افراد جدیدی نیز جایگزین آن‌ها نشده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: برای تحت پوشش قرارگرفته 250 تن از قالی‌بافان قمی در مرحله نخست مجوزهای لازم دریافت شده است.

استقبال از  نمایشگاه فرش

محمود سیجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم نیز در این جلسه بیان کرد: استقبال تجار و فعالان صنعت فرش داخلی و خارجی برای حضور و برپایی غرفه در نمایشگاه فرش دستباف قم قابل‌توجه و امیدبخش است.

 وی بیان کرد: نمایشگاه فرش استان قم به دلیل ظرفیت‌های بزرگی که در آن شکل‌گرفته قابل‌رقابت با نمایشگاه فرش دستباف استان تهران است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با تأکید بر اینکه نمایشگاه فرش قم یکی از مهم‌ترین نمایشگاه این صنعت در سطح کشور است، خاطرنشان کرد: باوجود تمام مشکلات ایجادشده در سال‌های بعد از تحریم، صنعت فرش استان پویایی و بالندگی خود را حفظ و تقویت کرده است.

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.