نمایشگاه داخلی

نمایشگاه دست بافته‌های دوره صفوی در مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برپا شد

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اردبیل از نمایش دست‌بافته دوره صفوی منسوب به مقصود کاشانی بافنده فرش اردبیل در مجموعه جهانی شیخ صفی به مناسبت روز بزرگداشت شیخ صفی‌الدین اردبیلی خبر داد.

 فردین عینی روز یکشنبه با اعلام این خبر گفت: علاوه بر این دست‌بافته ارزشمند، آثار دیگری همچون خاک هنر، مهر محمد رسول الله (ص)، ظرف وضوی آیت‌الله بروجردی و نقشه‌های فرش عیسی خان بهادری که همه آنها متعلق به دوره صفویه و یا منتسب به پادشاهان صفوی است ، در این مجموعه به نمایش گذاشته می‌شوند.

او اظهار کرد: این آثار در رسام‌خانه یا نقاش‌خانه ایل بزچلو در استان همدان نگهداری می‌شوند و تعدادی از آنها هدیه شاه اسماعیل به این ایل به پاس رشادت‌های آنها در جنگ با ازبک‌ها بوده است.

عینی ادامه داد: بمناسبت چهارم مرداد روز بزرگداشت شیخ صفی‌الدین اردبیلی این آثار به اردبیل آورده شده‌ و در جنت‌سرای مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی برای بازدید عموم به نمایش گذاشته شده‌ است.

اردبیل خاستگاه صفویه و شیخ صفی الدین اردبیلی بنیانگذار این سلسه در ایران است. چهارم مرداد به عنوان روز بزرگداشت شیخ صفی الدین اردبیلی و نیز روز اردبیل در تقویم رسمی ایران نامیده شده است.

 

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.
  • خبرنامه