گزارش

فرش ایران در اکسپو ۲۰۲۰دبی

برگزاری رویداد خلاقانه هنر فرش دستباف ایرانی "فرش تا عرش"در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰دبی

کمانی رئیس اداره فرش سازمان از برگزاری رویداد فرهنگی، هنرهای نمایشی خلاقانه ی هنر فرش دستباف ایرانی با عنوان فرش تا عرش در محل نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی با حضور هنرمندان و فعالان حوزه فرش دستباف استان تهران خبر داد.

این رویداد با مشارکت شهرکهای صنعتی، بنیاد رودکی، ستاد اکسپو، انجمن طراحان فرش استان و خوشه فرش و فعالان حوزه فرش استان صورت پذیرفت.

این رخداد  خلاقانه همسو با شعار جهانی اکسپو ۲۰۲۰  "پیوند افکار، خلق آینده" توانست در معرفی ایران بعنوان مهد فرش در  جهان با پیشینه تاریخ و تمدن غنی در هنر اصیل ایرانی رقم زند.  

در این  رخداد هنر نمایشی که بصورت تعاملی با تماشاگران پاویون کشورهای جهان و با مشارکت آنها در اجرای نمادین منتهی به بافت فرش دستباف ایرانی انجام شد  امکان  لذت، مکاشفه و درک هنر اصیل ایرانی را از طریق لمس نخ‎ و دفتین  و مشارکت در "بافت فرش یک  گره تا همدلی"  برای بازدیدکنندگان تجربه‌ای زیبا و خاطره‌انگیز را فراهم آورد.

اجرای نقالی و شاهنامه خوانی دو زبانه بر روی فرش استاد رسام عرب زاده و فرش دماوند بعنوان جاذبه تاریخی و فرهنگی استان "دستبافته پروانه کفایتی با اجرای استاد امیر صادقی انجام گردید.

کارگاه طراحی فرش با حضور استاد مصطفی آقا میری و سایر اساتید برجسته استان نقش به سزایی در معرفی طرح و نقش فرش ایران به جهانیان داشت .

کارکرد دیگری از فرش میناخانی ورامین در قالب  مبلمان در این اجرا بعنوان نماد اصالت فرش استان تهران که به ثبت جهانی رسیده است بع نمایش،گذاشته شد.

برای دیدن اصل خبر اینجا کلیک کنید

پی‌نوشت:
متن خبر بسیار شتابزده و درعین حال توام با غلو و بزرگنمایی تنظیم شده و بیشتر به گزارش سفارشی! شبیه است تا خبر. از طرف دیگر مشخص نیست که اکسپوی دوبی و برگزاری رخداد خلاقانه!! چه ربطی به شرکت شهرکهای صنعتی دارد؟! و مشارکت ایشان در این برنامه به چه نحو و دلیلی بوده است؟ در این خبر در لابلای عبارات قلمبه-سلمبه!، نامفهوم و مشوش، ادعا شده که همین رخداد خلاقانه! به تنهایی "توانسته" فرش ایران را به جهانیان معرفی کند! حضور بدون برنامه و مدیریت آشفته ایران در اکسپوی دوبی بیش از اینکه بتواند معرف ایران امروز به بازدیدکنندگان خارجی باشد با نقالی و رقص محلی و ارایه گز و سوهان فضای ذهنی مخاطبان را نسبت به چهره واقعی ایران آشفته کرده است. بنظر می‌رسد دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی فرصت اکسپو را به بهانه‌های مختلف برای گردش و تفریح و تفرج مغتنم شمرده‌اند. کاش می‌توانستیم کمی از این شور و اشتیاق و سرعت عمل! دستگاه‌ها را در اداره امور فرش کشور و دستاندرکاران آن خصوصا بافندگانی که زیر بار شکننده فشارهای اقتصادی دست و پا می‌زنند ببینیم. اکسپو دوبی اگر برای دستاندرکارانِ تشنه حمایت فرش "آب" نداشته گویا برای عده‌ای "نان" کافی داشته است.

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.