موزه فرش ایران

تاملی پیرامون فراخوان هوادهی فرش های موزه فرش

سایت اطلاع رسانی فرش ایران - کارپتور

علیرضا قادری

این روزها سرپرست موزه فرش ایران بدنبال عملیاتی کردن سیاستی است که از آن به "رویکرد فرهنگی و هنری در موزه فرش" یاد می کند. صحرایی در مراسم روز ملی فرش و در سالن آمفی تئاتر موزه با اشاره به تدوین این رویکرد اظهار داشت: «با تدوین رویکرد فرهنگی و هنری برای موزه در تلاش هستیم از حضور و توان استارتاپ ها برای تحقق این رویکرد استفاده کنیم.» او نه تنها توضیح مشخصی پیرامون اجزا و ویژگی های این رویکرد نداد بلکه معلوم نکرد که منظور او از استارتاپ ها چیست و آنها چگونه و بر اساس چه ملاک و معیار کارشناسانه ای برای چنین امری انتخاب و به کار گرفته می شوند. تا اینجای کار ظهور عملی این رویکرد صحرایی تبدیل خطرناک و نگران کننده ماموریت موزه داری به نمایشگاه داری و محتوازدایی از امور جاری و تخصصی موزه و تبدیل آن به "رویداد بازی های تبلیغاتی" نظیر «رویداد جلای گنجینه فرش ایران» بوده است.

روابط عمومی موزه فرش طی فراخوانی با اشاره به آنچه از آن به «رویداد جلای گنجینه فرش ایران» یاد کرده است از عملیات هوادهی فرش های مخزنی موزه خبر داد. هوادهی فرش در دوره های مشخصT یکی از عوامل اثرگذار بر حفظ سلامت فرش ها و عامل جلوگیری از ایجاد و رشد قارچها، باکتری ها و حشرات و بسیاری دیگر از عوامل آسیب رسان فرش و مواد تشکیل دهنده آن خصوصا پشم است. ازینرو این اقدام هم ضروری و هم شایسته است. لکن در خبر منتشر شده از سوی روابط عمومی مذکور در قالب فراخوان عمومی برای حضور و بازدید از گنجینه و آشنایی از نزدیک با فرآیند هوادهی، حفاظت و ساماندهی فرش ها قطعا نشان دهنده کم توجهی آن روابط عمومی به بایدها و نبایدهای چگونگی ارایه و نمایش آثار است. 

هوادهی فرش های مخزن موزه امری کاملا تخصصی، حساس و بشدت مرتبط با رعایت نکات ایمنی و حفاظت فیزیکی و معنوی آثار است. فراخوان و دعوت عمومی از "همه دوستداران فرش دستباف" برای حضور و «بازدید از این گنجینه ارزشمند و آشنایی از نزدیک (!!) با فرآیند هوادهی، حفاظت و ساماندهی فرش های مخزنی موزه فرش ایران» بشدت مغایر با اصول اولیه و استانداردهای موزه ای و حتی بر خلاف قوانین و دستورالعمل های موجود خود موزه فرش است!

اصلی ترین دلیل این اقدام همان گرایش تبلیغاتی و رسانه ای کردن امور جاری موزه در راستای سیاست مبهم و شعارگونه "رویکرد فرهنگی و هنری" اخیر موزه است که پیشتر درباره آن گفته ایم. ممکن است موزه، در جهت ماموریت های ضمنی خود تصمیم بگیرد مراحل حفاظت و نگهداری آثار را به علاقمندان آموزش دهد که اتفاقا امر پسندیده ای است. اما این کار یقینا یا باید بصورت غیر حضوری و با استفاده از امکانات آموزش از راه دور انجام شود و یا در صورت برگزاری کارگاه های حضوری، با گزینش داوطلبان، آموزش های قبل از کارگاه درباره مقررات و دستورالعمل های چگونگی مواجهه با آثار و حدود آن به داوطبان، نرت مستقیم عوامل حفاظتی و در نهایت در دسترس قرار ندادن آثار خاص و یا حساس صورت پذیرد. چنین تدبیر و ملاحظاتی نه تنها به هیچ وجه در فراخوان مذکور مشاهده نمی شود، بلکه بکار بردن عباراتی چون "بازدید از گنجینه ارزشمند" "فرشهای مخزنی" به معنای حضور افراد در کنار آثار در تمامی فرایند هوادهی است. روابط عمومی نوپای موزه باید این نکته ابتدایی را در نظر داشته باشد که برقراری ارتباط و تعامل با مخاطبان عموما از طریق همین گفته ها و نوشته ها صورت می گیرد و تساهل و اغماض نسبت به معانی و مفاهیم و یا مبالغه و اغراق در آن، نه تنها به رابطه ای معنادار، وفادارانه و موثر نخواهد انجامید، بلکه مستقیما بر وجاهت و اعتبار موزه در میان مخاطبان بالفعل و بالقوه آن اثری نادرست و منفی خواهد گذارد.

اگر احیانا کسانی بدون درنظر داشتن شرایط، امکانات و مقدورات و صرفا از سر بهانه جویی های ناروا، به بهانه دلسوزی و انتقاد سازنده! به هیاهو و جنجال و فضاسازی علیه اقدامات جاری و تخصصی موزه دست زده باشند، اقدامات پسندیده ای چون تنویر افکار عمومی و شفاف سازی فضا از طریق دعوت عمومی برای مراجعه و نظارت بر حسن انجام امور نه منطقی است، نه عملی، نه نتیجه بخش و نه حتی قانونی!
اینکه برای حل و فصل امور و مسائل و مشکلات کار به هر شکل ممکن حتی در مغایرت با قوانین و دستورالعمل ها متوسل شویم، حتی اگر نتایج مناسب فوری کوتاه مدت بدست دهد، یقینا در دراز مدت جز زیان و خسارت حاصلی نخواهد داشت. آنچه مورد انتقاد ماست، کم توجهی و گاه بی توجهی به مقررات، استانداردها و قوانین و عدم توجیه آنها به عنوان یکی از گرفتاری های اداره امور از سوی مدیران است که متاسفانه در بسیاری از جایگاه ها، به سنت جاری مدیریت امور بدل گردیده است.

پیش تر، سجاد نوروزیان مدیر قبلی موزه و رئیس قبلی صحرایی طی اظهارات قابل تاملی درباره این شیوه های مدیریتی گفته بود: «خود آقای ضرغامی می‌گوید قانون را تا جایی که نشکند می‌شود خم کرد!!»
این سیاست دور زدن قوانین با شگردها و ترفندهای خم کاری! در ادامه، بطور طبیعی به چنین مراحل نگران کننده ای خواهد رسید. وزیر و مدیران ارشد وزارت میراث فرهنگی بجای آموزش نحوه خم کردن قوانین به مدیران، باید شایسته سالاری را در انتخاب مدیران بخش های مختلف، از جمله موزه فرش، صدر توجه خود قرار دهند و با اصرار قاطعانه بر رعایت قوانین، دستورالعمل ها و اصول حرفه ای، مانع از اقدامات خودسرانه مدیران گردند. اقداماتی که به شهادت سوابق، نوعا خسارت بار و غیر قابل جبران بوده و هستند.

متن فراخوان روابط عمومی موزه فرش را اینجا بخوانید

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

دیدگاه ها

  • هنوز دیدگاهی ثبت نشده است!

نظرات شما:

  • نظرات حاوی هرگونه توهین و یا نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظرات به غیر از زبان فارسی و یا غیر‌مرتبط با مطلب، منتشر نمی‌شود.