فرش چیست

تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید

تاریخ پرفراز و نشیب میهن ما، ایران عزیز، همواره شاهد حضور و تلاش انسان‌های فداکار، مسئولیت‌شناس و مسئولیت‌پذیری بوده است که نگاه ایشان پیش و بیش از آنکه متوجه خود و منافع فردی باشد بر اعتلا و پیشرفت میهن و ملت معطوف بوده است. تمامی حوزه‌های تلاش و فعالیت در این آب و خاک، از هنر و ادبیات گرفته تا سیاست و اقتصاد و...، پیشرفت و تعالی خود را وامدار این انسان‌های فهیم، فداکار، میهن دوست و ازخودگذشته بوده و هست. آنها که هدف شریفشان عزت و سربلندی کشور و ملت بوده و در راه تحقق آن به سهم خود با تحمل ناملایمات و سختی راه و نیش و گزند دست و زبان بدخواهان و بداندیشان، با بلندنظری، مهر، پاک‌اندیشی و پاکدستی نجیبانه پایمردی کرده‌اند. گرچه شوربختانه تعداد آنان بسیار اندک بوده ولی چون ستاره‌ای در آسمان شب‌های دیجور، راهنمای مشتاقان و نجات بخش گمشدگان بوده‌اند.

قالی ایران بوستان چشم‌نواز و عطرآگینی است که خرمی، زایندگی و بقایش حاصل هم‌راهی، هم‌نوایی و همکاری ملی است آنچنان که بی‌گزافه، هچ تلاش دیگری تا این اندازه سعادت و قدرت جذب و جلب عمومی را نداشته است. قالی ایران نمادی از صبوری، تصویرسازی از آینده توام با سعادت مادی و معنوی ملت نژاده ایران است که با کمک این خیل بزرگ و مهرورز، به گستره تمام این خاک گسترده شده و نشاط و سرسبزی و شمیم سحرآمیز آن مرزهای ملی را درنوردیده و جهانی را مبهوت و محضوظ نموده است. این تحفه ملی از جمله سرمایه‌های ویژه فرهنگی سرزمینی است که به بهترین وجه، توفیق معرفی ملت ایران را بدست آورده است.

اساتید و شخصیت‌های ارزشمند و محترمی در طول این تاریخ بلند، وظیفه پاسداشت و نگاهداشت این هنر را، با صداقت و امانتداری کامل، برعهده گرفته‌اند. افتخار امروز ما دستاورد تلاش و گذشت آنان است.

سایت اطلاع رسانی فرش ایران وظیفه خود می‌داند تا ضمن معرفی ابعاد شخصیتی و آثار و یادگاران این اساتید و مفاخر از گذشته تا حال، علاوه بر ادای دین، در گسترش این معنا تلاش کند. باشد که ادب و آداب مهر به میهن و مردمان این سرزمین هر روز شکوفاتر از دیروز، به جذب و جلب جوانان وطن بیانجامد.
در این بخش که به نام «اساتید و شخصیت‌ها» نام‌گذاری شده است، به معرفی تمامی کسانی که سهمی در توسعه و اعتلای کیفی فرش ایران داشته اند خواهیم پرداخت.

سایت اطلاع رسانی فرش ایران(کارپتور) از شما کاربران عزیز دعوت می‌کند در جهت تکمیل این آرشیو با ارسال عکس، فیلم، صوت، تصویر و بیوگرافی اساتید و شخصیت‌ها، مشارکت فرمایید. مطالب ارسالی با نام فرستنده منتشر خواهد شد. در ضمن اگر در مطالب این بخش ایراد و خطایی مشاهده می‌فرمایید ما را از راهنمایی خود بی‌نصیب نگذارید.

اگر این مطلب را می‌پسندید از طریق لینک‌های زیر در شبکه‌های اجتماعی به سایر علاقه مندان همرسانی کنید!

فرش چیست


در این دسته محتوایی وارد نشده است!